Prešov odľahčí o tisícky áut. Začína sa s výstavbou druhej etapy severného obchvatu (článok sme.sk, 30.6.2023)

Druhá časť má viac ako desať kilometrov.

PREŠOV. Významný krok v doprave regiónu Šariša sa podaril na sklonku júna.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) a víťaz súťaže na výstavbu druhej etapy severného obchvatu Prešov R4 podpísali zmluvu pre pokračovanie výstavby druhej etapy prešovského obchvatu.

Pustí sa doň úspešný uchádzač, ktorým je združenie spoločností na čele so spoločnosťou Eurovia SK, a. s. z Košíc.

Pomoc pre Prešov. Ubudnú tisíce áut

O potrebe vybudovania prešovského obchvatu sa hovorí roky. Ide najmä o komfort života Prešovčanov, keďže aktuálne, vzhľadom na chýbajúce dopravné prepojenie mimo mesta, prejdú intravilánom krajského mesta tisícky áut denne. A to vrátane nákladných.

Ak by druhý úsek dobudovali, podarilo by sa tak prepojiť diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R4 Kapušany – Giraltovce. A čísla hovoria jasne.

„Úsek odľahčí mesto Prešov od dopravy, najmä od tej tranzitnej. Analýzy ukazujú, že úsek R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa odbremení mesto od zhruba 12 500 áut denne v roku spustenia do prevádzky a o 14 000 áut denne v dlhodobom horizonte,“ v štatistikách uvádzajú diaľničiari.

Prvá etapa severného obchvatu, na ktorej sa intenzívne pracuje, by mala byť spustená do prevádzky už v krátkom časovom horizonte.

Vyše 10-kilometrové pokračovanie

Ďalšie pokračovanie severného rýchlostného obchvatu Prešova bude mať 10,2 kilometra. Postavia v rámci neho 12 mostov (cca 1,7 kilometra), tiež je tu naprojektovaný 1,8-kilometrový tunel Okruhliak.

Patriť tu bude aj mimoúrovňová križovatka Kapušany. Celkovo ide o dopravne podstatný úsek v rámci cestnej infraštruktúry.

„Úsek od Veľkého Šariša po Kapušany je mimoriadne dôležitým a podstatným pre celú skladačku ťahu R4,“ povedal pri podpise Vladimír Jacko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti.

To, že na východ nezabúdajú, deklaroval i minister dopravy.

„Máme šancu, že o niekoľko rokov môžeme byť tam, kde chceme byť. Musíme doplniť svoje úseky Via Carpatia, sme to východu Slovenska dlžní,“ zdôraznil Pavol Lančarič, minister dopravy SR.

So značným nárastom ceny

Pôvodne odhadované náklady na túto stavbu boli vo výške približne 263 miliónov eur (bez DPH).

Víťazná najvyššia cena je aktuálne na úrovni 337 745 665 eur (bez DPH). Ide tak o nárast približne 28 % (vyše 75 miliónov eur).

Argumentom sú výrazne zvýšené ceny materiálov aj energií, ktoré majú vplyv na cenotvorbu.

Financie majú byť na obchvat zabezpečené zo štátneho rozpočtu, časť z nich by mali zabezpečiť zdroje z európskeho programu CEF.

Vyššia cena, odkladané na sedemkrát

Diaľničiari vyhlásili tender na výstavbu druhej etapy koncom februára 2022.

Lehotu na predkladanie ponúk však postupne predlžovali sedemkrát.

Pôvodný termín začatia prác (október 2022) tak nebolo možné dodržané. Štart prác by mal byť v závere augusta tohto roka.

Podľa zmluvy chcú úsek R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa postaviť do konca roka 2027. Víťazná spoločnosť sľubuje, že i v tomto prípade chce využiť vlastné kapacity a nadobudnuté skúsenosti.

„Výstavba 2. etapy severného obchvatu Prešova je ďalšou výzvou, na realizáciu ktorej je Eurovia SK spoločne s ďalšími spoločnosťami zo Skupiny VINCI Construction CS a ostatnými členmi združenia dôkladne pripravená a pripravená využiť všetky svoje skúsenosti a kapacity,“ uviedol Róbert Šinály, generálny riaditeľ spoločnosti Eurovia SK.

Aktivisti: Budeme sledovať aj naďalej

V otázke štartu výstavby druhej etapy prešovského obchvatu sa dlhodobo angažovali aktivisti Občianskeho združenia Náš Prešove.

„Zlomová chvíľa pre Prešov a okolie, keď po nekonečnom odďaľovaní II. etapy rýchlostnej cesty R4 konečne odštartuje jej výstavba, pretože pre pozdvihnutie životnej úrovne tohto najchudobnejšieho kúta Slovenska je to bytostne dôležitá stavba. Verme, že termín 1464 dní na výstavbu bude dodržaný a v roku 2027 novým úsekom prejdú aj prvé autá,“ želajú si členovia združenia René Polačok, Ján Benko a Ján Fecko s tým, že i naďalej budú pozorne sledovať priebeh výstavby.

Rovnako sa chcú zasadzovať i za urýchlenie výstavy zvyšného úseku až po poľskú hranicu.

Čítajte viac: https://vychod.sme.sk/c/23188734/z-presova-uberu-tisicky-aut-zacina-sa-s-vystavbou-druhej-etapy-severneho-obchvatu.html?ref=titbox_regiony

 

Nová časť severného obchvatu Prešova má zelenú, diaľničiari podpísali zmluvu so zhotoviteľom (Rádiožurnál rtvs, 29.6.2023)
Informácie k žiadosti SR o grant na rýchlostnú cestu R4 (17.12.2023)